zpaplublin.pl

Już niedługo prezydenckie wybory w Stanach

Już niedługo prezydenckie wybory w Stanach

15.09.2020, 14:44

W roku bieżącym Stany będą głosować na kolejnego reprezentanta państwa. Na tę chwilę ten urząd piastuje Donald Trump i oczywiście zabiega on o reelekcję. Mimo to inni kandydaci również się starają i pięćdziesiąt dni przed głosowaniem jest możliwość zapoznania się z sondami. W jaki sposób prezentuje się sytuacja w tej chwili? Szanse którego kandydata okazują się najlepiej rokujące? W opozycji z 2016 rokiem, najpoważniejszy konkurent Donalda Trumpa ma o wiele większą przewagę.

Kandydat frakcji demokratycznej, Joe Biden, ma ponad siedmioprocentową wyższość nad teraźniejszym prezydentem USA. Jednak wyborczy komitet Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, aby bieżące sondy prezentowały przyszły wynik wyborów. Podczas ostatniego głosowania sytuacja była nawet podobna - była sekretarz stanu w zeszłym głosowaniu również prowadziła, ale jej wyższość nie wydawała się bardzo duża. Było to wyłącznie 2,3 pkt proc. Niezależnie od tego, że była sekretarz stanu posiadała wyższość oraz uzyskała więcej głosów, biorąc pod uwagę cały kraj, przegrała starcie z obecnym prezydentem.

Interesujące jest to, że w Stanach Zjednoczonych nie przesądza o wyniku liczba pojedynczych głosów. Stanowiący będzie wybór elektorów - w każdym stanie jest określona ich liczba i uzależniona jest ona od mieszkańców w danym stanie. Na ten moment konkuruje ze sobą w znacznej mierze kilka stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania.

stanach sondaże różnią się. W części stanów wygrywa Trump, innym razem frakcji demokratycznej. Sytuacja więc nie musi być łatwa do przewidzenia. Dużo rzecz jasna zależy od przeważających postaw w konkretnym stanie - gdzieniegdzie obywatele mają republikańskie podejście, a czasem okazują się to demokratyczne postawy. Jednak nawet w miejscach typowo o poglądach republikańskich w ostatnich latach zaszły ogromne zmiany. Wszystko za sprawą nowych mieszkańców, którzy mają stosunkowo liberalne idee, a decydują się przeprowadzić przez tanie mieszkania. Tego typu głosy być może będą miały spory wpływ na powołanie przyszłego reprezentanta państwa.

A jakim sposobem wyglądać będzie oddanie głosu w czasie pandemii? Przez koronawirusa wybory potrwają trochę dłużej, albowiem rozpoczynają się nawet we wrześniu. Ogromna liczba mieszkańców Stanów Zjednoczonych będzie głosować korespondencyjną metodą.

Wystarczy zatem poczekać na dalszy rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę wybory w 2016, nic nie będzie stuprocentowo pewne więc kierowanie się sondami się może okazać niecelne.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij