zpaplublin.pl

Początek szkoły a epidemia Covid-19

Początek szkoły a epidemia Covid-19

01.09.2020, 08:37

W ciągu tego tygodnia uczniowie mają powrócić do szkół oraz przedszkoli, jednak mimo to dalej niepewność wzbudza Covid-19, z którym świat walczy od samego początku roku. Z pewnością to, iż od marca dzieci uczą się bez wychodzenia z domu, okazało się jednym z powodów, dzięki którym dało się wstrzymać szybki przebieg epidemii w naszym kraju. Mimo wszystko czy pandemia na dzień dzisiejszy wydaje się być tak zrównoważona, aby udostępnić żłobki, przedszkola oraz szkoły a potem przyzwolić dzieciom na uczęszczanie na lekcje?

Dwie strony medalu

Nie istnieje jedna odpowiedź, co jest najlepsze - wypuszczenie uczniów do budynków oświatowych, czy mus kontynuacji nauczania online. Chociażby osoby, które mają wątpliwości i naukowcy komunikują, że to właśnie najmłodsi prosto przenoszą przeróżne wirusy a także bakterie, a placówki szkolne okazują się być niestety miejscem, gdzie infekcje rozwijają się. Dobrze znamy ten scenariusz - do klasy trafi jedno podziębione dziecko i zaraz w chorobę wpada znacznie więcej dzieci.

Zmęczeni kwarantanną głoszą, iż wprowadzono całą masę procedur, do których będą musiały się dopasować oświatowe budynki, aby móc przywitać jeszcze raz swoich uczniów. Aczkolwiek czy będzie to doskonałym scenariuszem, aby duża ilość uczniów znajdowała się w tej samej salce? Czy możemy czuć się pewni, że najmłodsi uczniowie będą w stanie zachowywać dystans? Znawcy tematu komunikują, że niezupełnie.

Przez szkołę z domu narzekają różni uczniowie i ich opiekunowie. Najbardziej dotknęło to uczniów uczęszczających do liceum, którzy upierają się, że przez jakiś okres nauki zdalnej się okażą nie za dobrze nauczeni do maturalnego egzaminu (choć aktualnie maturalny egzamin nie przebiegł jakoś najgorzej). Kluczowe się okazuje jednakże to, że nie wszyscy uczniowie będą mieć komputer i Internet. W rodzinach wielodzietnych jest tak, że w mieszkaniu znajduje się wyłącznie jeden laptop. Rodzice mogą mieć z tej przyczyny problem przy organizowaniu swoim maluchom warunków do nauki w tej samej chwili.

Relacje społeczne bywają również ważne. Szkoła okazuje się ważnym czynnikiem w psychicznym rozwoju nastolatków. Dzięki budynkom oświatowym uczymy się funkcjonowania wśród społeczeństwa i mamy szansę zawierać przyjazne relacje. Jednak przy aktualnej sytuacji sprawy życia społecznego mogą być niekoniecznie istotne, ponieważ naprawdę ważne będzie bezpieczeństwo uczniów, ich opiekunów i nauczycieli.

To od samych dzieci oraz kadry szkolnej zależeć będzie najwięcej

Szerzenie się pandemii zależy przede wszystkim od tego, czy dzieci będą przestrzegały zapisów ustalonych przez sanepid oraz czy opiekunowie będą w stanie to wykorzystywanie zasad upilnować. Są tacy, którzy upierają się, że zaproszenie dzieci do szkół przyspieszy ekspresowy postęp choroby, zatem w rezultacie szkoły będą nieczynne lada chwila. Trzeba oglądać nieustannie informacje, bowiem z początku nadchodzącego miesiąca jeszcze dużo się może zmienić.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij