zpaplublin.pl

Zmaganie się z zanieczyszczeniem powietrza

Zmaganie się z zanieczyszczeniem powietrza

20.11.2020, 16:55

Dzień Czystego Powietrza był parę dni temu.Z tego względu wskazane jest aby nabrać trochę refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu definitywnie o smogu, który z pewnością może być dla całego społeczeństwa naprawdę bardzo groźny. Toksyny, które wdychamy zasadniczo w każdy dzień, mają bez żadnych wątpliwości związek z nieustannym rozpowszechnianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. Niewątpliwie warto nieprzerwanie objaśniać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach został poruszony właśnie ten temat. Należy przede wszystkim mieć świadomość, że obecnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu środowiska. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniszczymy kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


A ponadto, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem przyłączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak ogłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi także tego, iż kłopot ze smogiem a także z koronawirusem można ze sobą otwarcie połączyć. Plaga COVID dała o sobie znać w miejscach o nadzwyczaj wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W kwestii smogu bez dwóch zdań należy także zdawać sobie sprawę z tego, co w zasadzie jest fundamentalną przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu mnóstwa szkodliwych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych aspektów jest nadzwyczajnie istotna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij